Blog thumbnail

Włoska pizza – jak się za to zabrać? Część 1. Mąka

Blog thumbnail , , ,

Jeżeli dopiero raczkujecie w temacie robienia pizzy pewnie zastanawiacie się co sprawia, że pizza we Włoszech jest tak różna od jej polskich odpowiedników. Chodzi przede wszystkim o mąkę i o przygotowanie ciasta. Do wyrobu pizzy należy używać mąki 00, ewentualnie z domieszkami innego rodzaju mąk. Nie powinno się używać tak dużej ilości drożdży jakie zalecane są w zdecydowanej większości przepisów na polskich stronach. Wyrobione ciasto powinno też „dojrzeć” odpowiednią do jej mocy ilość czasu.

Moc mąki

Włosi wyprodukowali cały szereg różnych mąk dedykowanych do pizzy. Czym one się różnią? Głównie mocą. Na „moc” mąki przekłada się głównie ilość zawartej w niej białka. Są mąki posiadające mniejszą procentowo ilość białka, dedykowane do krótszego wzrostu ciasta, są też mąki bardzo mocne, które potrzebują ponad dobę, aby wydobyć z siebie pełny smak. Na naszej stronie znajdziesz dedykowane do pizzy mąki z czołowych włoskich młynów, które specjalizują się głównie w mące do pizzy. Jesteśmy oficjalnym dystrybutorem włoskich młynów 5 stagioni i Dallagiovanna.

Parametr W

Moc mąki określa parametr W. Im jest wyższy tym mocniejsza jest mąka. Wartość ta jest charakterystyczna dla włoskich mąk, zwłaszcza dla profesjonalnych linii do wyrobu pizzy. Im wyższe „W”, tym mąka jest w stanie wchłonąć więcej wody, będzie potrzebowała dłuższego czasu wzrostu, ale też będzie mogła być użyta do bardziej wymagających rodzajów pizzy włoskiej(np. pizza z blaszki, która potrzebuje wysokiego stopnia nawodnienia).